Sila bravčovej masti

Keď bravčová masť, tak so škvarkami na chlebe s horčicou, cibuľou a uhorkou. To je chvíľka nefalšovaného ľudského šťastia.  Kedy ste si naposledy natreli chlieb s bravčovou masťou?  Pokojne to urobte, masť je liek našich babičiek a určite si nezaslúži, aby sme na ňu  zanevreli !

Má totiž mnoho dobrých vlastností ! Keď budete piecť koláč,  použite masť namiesto rastlinného tuku – kôrka bude krajšia a chrumkavejšia.  Že masť je fuj a dostaneme po nej infarkt ? Nezmysel !  Vedci už došli k záveru,  že tí ktorí nahradili masť margarínom, nemajú žiadnu záruku, že zomrú neskôr ako tí, ktorý si čas od času masť doprajú.

Prečo potom používať „náhrady“, keď aj naše babičky dobre vedeli,  čo je zdravé?  Bravčov masť obsahuje nasýtené mastné kyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a tiež kyselinu olejovú. Tá funguje ako pomocník pri „odbúravaní“ vplyvu mastných kyselín, čím dochádza ku zníženiu cholesterolu. Oproti maslu obsahuje iba 1/3 cholesterolu, takže z hľadiska vzniku infarktu je na tom maslo oveľa lepšie než kravské maslo. Masť je všestranná,  dokonca aj liek. Nasýtené tuky,  aj keď sa o nich všelijako škaredo hovorí, sú veľmi dôležité pre zdravie kostí a mimo toho posilňujú imunitu.  Má síce málo bielkovín,  nulové množstvo sacharidov,  ale nejaký ten vitamín má, predovšetkým E,  ktorý patrí k elixírom mladosti.

Ak sa nechystáte zjesť celú misku masti,  tak si smelo môžete raz za čas masť dopriať. Samozrejme radšej v rámci raňajok alebo obeda,  masť nie je vhodné konzumovať pred fyzickou aktivitou alebo po nej (predlžuje sa doba trávenia).  Kulinári ju odnepamäti  využívajú pri vyprážaní,  pretože je tepelne stabilná a mäso sa na nej neprepaľuje. Okrem toho pri vyprážaní na masti nevznikajú karcinogénne látky, takže z hľadiska zdravia je masť bez diskusií lepši než rastlinné oleje a chuťovo ďaleko prevyšuje margarín. Každodenná starostlivosť o pleť sa oplatí. Bravčová masť neobsahuje žiadne chemické látky, nie je parfumovaná, takže nedráždi ani citlivejšiu pokožku. Masť je mastná, čiže je ideálna v prípade ekzémov a suchej pokožky.  Zjemní ju , premastí a zregeneruje.

Print Friendly, PDF & Email
No comments yet.

Pridaj komentár